Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera? Praktyczny poradnik

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera? Przeczytaj poradnik! Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Kolektory słoneczne służą do zbierania i przetwarzania energii słonecznej na energię cieplną, którą wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej lub pomieszczeń. Solary słoneczne są zazwyczaj instalowane na dachu budynku lub na specjalnych konstrukcjach w miejscach, w których występuje największe nasłonecznienie. W okresie letnim, kolektory słoneczne do grzania wody podłączone do bojlera, podgrzewają wodę użytkową. Jeśli chcesz wiedzieć, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera, to zapoznaj się z artykułem. Podajemy praktyczne wskazówki.

Polecane bojlery

Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera? Czy to opłacalne rozwiązanie?

Na samym początku warto wspomnieć, że instalacja solarna składa się nie tylko z paneli słonecznych. Oprócz kolektora istotne są pozostałe elementy instalacji, które umożliwią podłączenie do bojlera. Do montażu potrzebny jest między innymi bojler z dwiema wężownicami, naczynie wzbiorcze oraz zespół pompowo-sterowniczy. Ostatni wymieniony element musi być przystosowany do pracy z glikolem.

Solarne podgrzewacze wody stanowią alternatywę dla klasycznych urządzeń grzewczych. Podgrzewanie wody odbywa się przy wykorzystaniu darmowej energii promieniowania słonecznego. Jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zaspokoić nawet do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Pozostałe zapotrzebowanie jest uzupełniane przez konwencjonalne urządzenie grzewcze, co jest możliwe dzięki zastosowaniu bojlera z dwoma wężownicami.

Na rynku dostępne są różne rodzaje kolektorów, spośród których można wymienić solary płaskie i próżniowo-rurowe. Kolektory płaskie zbudowane są z izolowanej cieplnie obudowy, w której znajduje się absorber pochłaniający promienie słoneczne. Z kolei próżniowo-rurowe wyglądem przypominają grzejnik solarny, którego zadaniem jest ograniczenie straty ciepła z instalacji, co pozwala pozyskać ciepło nawet w pochmurne dni.

Warto w tym momencie wspomnieć, że uzyskaną przez panele fotowoltaiczne energię elektryczną również można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie nieopłacalne. Dlatego do podgrzewania wody przeznaczone i stosowane są solary na wodę.

Czy to, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera jest łatwe?

Połączenie kolektora słonecznego do bojlera może wymagać wiedzy i doświadczenia między innymi w dziedzinie hydrauliki. Ważne jest, aby system został odpowiednio zaprojektowany i zainstalowany. Źle wykonane podłączenie może doprowadzić do awarii i niskiej wydajności. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty, który pomoże odpowiednio dobrać system i przeprowadzi instalację zgodnie z wymaganiami i standardami bezpieczeństwa. Osoby bardziej doświadczone mogą przeprowadzić instalację samodzielnie. W zależności od rodzaju systemu podłączenie kolektora słonecznego do bojlera może być łatwe lub skomplikowane.

Poradnik krok po kroku, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera

Do podłączenia bojlera do instalacji solarnej potrzebne będą wspomniane już w poradniku elementy: bojler z dwiema wężownicami, naczynie wzbiorcze oraz zespół pompowo-sterowniczy. Odpowiedni montaż wszystkich elementów pozwoli na wprowadzenie obiegu glikolu przez wymiennik. Glikol jest to płyn solarny będący nośnikiem ciepła. Podłączona do prądu pompa tłoczy płyn do kolektora, w którym ogrzewa się, a następnie wraca rurą powrotną i oddaje ciepło w wężownicy zbiornika c.w.u. Rury, które transportują roztwór z kolektorów do zasobnika, powinny być poprowadzone najkrótszą drogą.

Jak podłączyć kolektor słoneczny ciśnieniowy do bojlera? W zestawie z kolektorem powinien znajdować się schemat podłączenia, który dokładnie wyjaśnia, w jaki sposób należy przeprowadzić montaż. Konieczna może okazać się pomoc specjalisty w dziedzinie hydrauliki i ogrzewania.

Instalacja solarna – jak i gdzie ją zamontować?

Solarne podgrzewacze wody powinny zostać zamontowane w miejscu maksymalnego nasłonecznienia. W przypadku większości domów na półkuli północnej najlepszym miejscem na montaż jest południowy dach. Jednakże, w przypadku niektórych domów, południowy dach może być zacieniony przez drzewa lub inne budynki, co może niekorzystnie wpłynąć na wydajność instalacji. W takim przypadku należy rozważyć inne miejsca montażu, takie jak dachy wschodnie lub zachodnie.

Istnieją różne technologie montażu kolektorów słonecznych, takie jak montaż bezramowy lub montaż na ramie. Wybór odpowiedniej metody jest zależny od wielu czynników, w tym od typu dachu, jego kąta nachylenia czy kierunku ekspozycji na słońce. Płaska powierzchnia solarów, która pochłania promienie słoneczne, powinna być nachylona pod odpowiednim kątem:

  • 30-50° - w sytuacji, gdy kolektory słoneczne mają dostarczać ciepło od wiosny do jesieni,
  • 50-70° - takie nachylenie jest odpowiednie, jeśli solary mają działać zimą,
  • 20° - taki kąt sprawdzi się w przypadku kolektorów, które mają zapewnić ogrzewanie wody latem w odkrytym basenie.

Must-have, czyli bojler z dwiema wężownicami

Bardzo ważnym elementem w całej instalacji solarnej jest bojler solarny z dwiema niezależnymi wężownicami, które dają możliwość podłączenia dwóch niezależnych źródeł ciepła, na przykład kotła gazowego i paneli słonecznych do grzania wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda użytkowa na przykład w okresie zimowym, gdy nie działają solary, jest podgrzewana za pomocą drugiego źródła.

Jak dobrać odpowiednie naczynie wzbiorcze?

Naczynie wzbiorcze przeznaczone do instalacji solarnej wyrównuje ciśnienie w układzie kolektora oraz odbiera nadmiar glikolu. Odpowiedni dobór naczynia wzbiorczego do instalacji solarnej wygląda zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku klasycznej instalacji C.O. W układzie krąży płyn odporny na zamarzanie, a nie woda. Na dobór odpowiedniego naczynia wzbiorczego wpływa wiele parametrów, które należy uwzględnić w obliczeniach. Przy doborze warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dostępne są również w sieci różne arkusze kalkulacyjne, które umożliwiają dobranie odpowiedniej pojemności.

Jak korzystać z kolektora słonecznego połączonego z bojlerem

Zestaw solarny do grzania wody to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które może służyć nie tylko do podgrzewania wody. Instalację solarną można wykorzystać do dogrzewania budynku w okresie wiosennym i jesiennym. Po zamontowaniu całego zestawu solarnego i podłączeniu do bojlera należy wprowadzić odpowiednie ustawienia temperatur. Na rynku dostępne są zaawansowane sterowniki solarne, które sprawiają, że praca urządzeń jest wydajniejsza oraz umożliwiają maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.